Originální bytové doplňky a nábytek v čistém severském stylu.
Novinky
Slevy
Podle kategorií
Podle místností
Podle ceny
Přihlaste se k odběru newsletteru
a už vám nikdy neuniknou žádné
akce a novinky!

Nejoblíbenější značky


Madam Stoltz
By Nord
Tine K Home
House Doctor
Compagnie de provence
Bloomingville
Ferm Living

Jak prostřít štědrovečerní tabuli?

13.12.2016

Štědrovečerní večeře patří k nejslavnostnějším okamžikům v roce. Schází se při ní u stolu celá rodina a často i široké příbuzenstvo či přátelé. Všichni si samozřejmě přejeme, aby štědrovečerní večeře byla nezapomenutelným zážitkem, a tak se na ni připravujeme s náležitým předstihem.

 

tabule

 


Jako i jiné oblasti také štědrovečerní tabuli sice ovlivňují módní trendy, ale přesto má vánoční stolování svoje pravidla a určité věci by na sváteční tabuli neměly chybět.


Ubrus

Základem štědrovečerní tabule je ten nejlepší ubrus. I když třeba během roku ubrus nepoužíváte, na Vánoce si ho přece jen dopřejte.

 

ubrus

 

Prostírání

Na ubrusu by mělo být položeno slavnostní prostírání, které ještě více dokreslí sváteční atmosféru.

 

Talíře

Jídlo servírujeme na svátečním porcelánu a nádobí na stole by mělo mít své správné místo. Talíře připravíme dle potřeby, podle toho, jaká jídla budeme servírovat. Pokud máme polévku a hlavní jídlo, připravíme hluboký a mělký talíř, jestliže bude jen hlavní chod, postačí pouze mělký. Talíř by měl být umístěn 2–3 cm od okraje stolu.

 

talíř

 

Příbory

Nedílnou součástí stolování jsou příbory. Při kladení příborů dbejte na jejich správné umístění. Pár základních pravidel: Vně budou příbory, které budete potřebovat jako první, u talíře budou ty, které přijdou na řadu až nakonec. Na pravou stranu klademe příbory pro pravou ruku, na levou pro levou ruku, nůž je vždy ostřím k talíři. Případné dezertní příbory patří nad talíře.

příbor

Ubrousky

Po výtečném jídle přijdou vhod ubrousky na utření rukou a úst. Stylové ubrousky s hvězdičkami budou těmi pravými. Můžete si však vybrat i ze spousty jiných druhů.

ubrousky

Sklenice

Dále nesmíme zapomenout na slavnostní sklenice. Nejčastěji budeme potřebovat sklenice na aperitiv a na vodu (nebo jiný nealkoholický nápoj) a dále podle toho, na co jste doma zvyklí – víno, pivo, něco tvrdšího...

 

sklenice

 

Vánoční dekorace

Ke štědrovečerní tabuli samozřejmě patří i vánoční dekorace. Při dekorování stolu se řiďte jednoduchým pravidlem – stůl prostřete dle svého vkusu, ale mějte na paměti, že méně je více.


Na slavnostní stůl se báječně hodí nějaké pěkné květinové aranžmá barevně sladěné s celou tabulí, adventní věnec nebo třeba větvičky z jehličnatého stromu, nejlépe z jedličky. Krásně budou vypadat i vkusně naaranžované vánoční ozdoby v podobě stylových baněk. Na stůl také můžete rozložit snítky jmelí pro štěstí.

baňka

Svícny

K výzdobě stolu patří také svícny se svíčkami, které se při jídle zapálí a vykouzlí nádhernou sváteční atmosféru. Můžete použít i vonnou svíčku, ale myslete na to, že každému voní něco jiného. 

 

svícen

 

Etažér na ovoce nebo cukroví

Na stole by nemělo chybět ani čerstvé ovoce. Naskládejte jej buď do mísy, nebo ještě lépe na sváteční keramický etažér se zlatým okrajem a motivem šišek. I cukroví na něm bude vypadat naprosto neodolatelně.

etažér

Odkládací stolek

Při vánoční večeři je důležité, abyste vše potřebné měli po ruce, neboť od štědrovečerního stolu nikdo nesmí vstát, dokud všichni nedojí. Pokud na stole nemáte moc místa, můžete to vyřešit pomocí odkládacího stolku na kolečkách, který hravě pojme vše potřebné.

 

stolek

 

 

Také nezapomeňte o Štědrém dni prostřít pro náhodného hosta a pod každý talířek ukryjte minci nebo šupinku z kapra, aby se všech přítomných v následujícím roce držely peníze.


Nyní nám už zbývá jen popřát vám nádherný předvánoční čas a věříme, že vaše sváteční tabule bude jedinečná a stylová.


Lenka & Nordic DayInspirujte se na našem sesterském e-shopu Bella Rose!


Bloomingville / Skládané hvězdy - 6 barev
Bloomingville / Porcelánový tácek Angel Wing
KÄHLER / Keramický latte cup Hammershøi White 300ml
MADAM STOLTZ / Keramická miska Grey Metalic
ferm LIVING / Porcelánová ozdoba Hexagon
Bloomingville / Skleněná vánoční ozdoba Neon pink stars
ferm LIVING / Vonná svíčka v keramickém svícnu Green
Bloomingville / Oválný servírovací talíř Sandrine Matte Offwhite
Bloomingville / Sklenička na dezertní víno Clear Glass

Copyright © 2012 - 2019 Nordic Day • info@nordicday.cz
Facebook
Blog
Pinterest
Instagram
Kontakt